Lockpicker.pl
Poznaj wiedzę, ucz się i zostań ekspertem w lockpickingu!

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Lockpicker, 18.08.2011 , kategoria: Bezpieczeństwo, Kradzież samochodów, Nowinki Techniczne, Porady, Technologia, włamania

W poprzedniej publikacji tymczasowo zakończyliśmy rozważania na temat zabezpieczenia domu jednorodzinnego. Skupmy się teraz na kolejnym mieniu, które nie jest już dobrem luksusowym, ale często służy nam po prostu do pracy. Poszukajmy odpowiedzi na pytanie, jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą.
Ogólnie zabezpieczenia aut dzielą się na mechaniczne i elektroniczne. Pierwsze i drugie mają swoje wady i zalety. Zacznijmy od zabezpieczeń mechanicznych, które powstały dużo wcześniej niż zaczęliśmy wyposażać swoje samochody w jakiekolwiek elektroniczne zabezpieczenia.
Na początku, zwróćmy jeszcze uwagę na fakt, że podobnie jak w wypadku domu, nie istnieją zabezpieczenia, których profesjonalny złodziej nie obejdzie. Mogą one jednak odstraszyć amatora, a profesjonaliście zająć więcej czasu, co często powoduje rezygnację z kradzieży naszego samochodu. Niektórzy twierdzą, że złodzieje samochodów kradną auta, gdy są w stanie odjechać w 30 sekund danym egzemplarzem.

Mechanika

Najpopularniejszymi zabezpieczeniami mechanicznymi są podstawowe blokady na kierownicę i skrzynię biegów. Są to zabezpieczenia, które zazwyczaj można odpiłować, czasem z fragmentem zabezpieczonym, np. kawałkiem kierownicy. Dlaczego warto stosować tego typu zabezpieczenia? Amatorzy widząc tego typu ochronę, będą wiedzieli, że kradzież zajmie więcej czasu i nie wiedzą czego można spodziewać się oprócz blokad mechanicznych. Profesjonaliści będą musieli poświęcić dodatkowy czas, co da większe szanse na to, że ktoś ich przyłapie na kradzieży.

Elektronika

Coraz bardziej popularne zabezpieczenia elektroniczne mają największą skuteczność, gdy są zainstalowane niestandardowo. Nawet najlepiej zabezpieczone samochody podczas seryjnej produkcji nie dadzą nam poczucia bezpieczeństwa, ponieważ standardowe rozwiązania danego modelu złodzieje mają w małym palcu. Pamiętaj, że profesjonalni intruzi specjalizują się w konkretnych modelach samochodów, więc są specjalistami od standardowych zabezpieczeń danej marki.
Jednym ze sposobów zabezpieczenia samochodu zdobywającym coraz większą popularność jest ukrycie w niewidocznym miejscu (i przede wszystkim niestandardowym!) nadajnika GPS, który na bieżąco wysyła informację o położeniu samochodu. Co prawda wielu złodziei jest wyposażonych w zagłuszacz takiego sygnału, jednak według badań wciąż 95% samochodów z zabezpieczeniem GPS jest znajdywanych w ciągu jednego dnia od kradzieży. Ciekawym sposobem na wykorzystanie instalacji bezpieczeństwa GPS jest np. możliwość otrzymywania SMSa w sytuacji, gdy nasz samochód zbliża się do granicy kraju. Na rynku można znaleźć firmy, które zapewnią kompletny serwis takiego systemu zabezpieczeń.
W samochodach, których praca zależy od zamontowanej elektroniki, autoalarmy wyłączają konkretne obwody, np. zapłonu. W serwisie, który montuje nam autoalarm można zażyczyć sobie, aby alarm działał inaczej niż standardowy. Wówczas złodziej nie będzie wiedział, jakie obwody wyłącza autoalarm, co nie pozwoli mu na jego obejście.
Czasem pomocna może być atrapa czujnika ruchu w postaci migającej na czerwono atrapy, która odstraszy część amatorów.
Skuteczne często jest zamontowanie zabezpieczeń z auta innej marki – wtedy będzie ono na pewno niestandardowe dla naszego modelu, co może sprawić dużą trudność złodziejowi poprzez element zaskoczenia.
Bardzo ciekawym zabezpieczeniem jest opracowany kilka lat temu w Japonii system czujników w klamce samochodu rozpoznający ułożenie żyłek w palcach właściciela. System wyłącza zabezpieczenia tylko w sytuacji, gdy samochód jest otwierany przez właściciela.
Mamy nadzieję, że teraz wiesz, jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą.
W kolejnej publikacji przedstawimy najczęstsze metody kradzieży samochodów, przed którymi możemy się ochronić tylko dzięki naszemu zdrowemu rozsądkowi. Niestety złodzieje często wykorzystują naszą nieuwagę. Już wkrótce na Lockpicker.pl dowiesz się jak bezpiecznie korzystać z samochodu. Zapraszamy!

Zostaw komentarz

Zaloguj się, by móc komentować.


Strona główna | Klucz do wiedzy | Prezentacja video | Zamówienie | Regulamin | Hosting All Rights Reserved 2010 Lockpicker.pl
  • Dane kontaktowe
  • Wydawnictwo Lockpicker
  • ul. Łanowa 4/3, Zabrze
  • Email: