Lockpicker.pl
Poznaj wiedzę, ucz się i zostań ekspertem w lockpickingu!

Harry Houdini – magik czy lockpicker?

Lockpicker, 18.01.2012 , kategoria: Historia Lockpickingu, Lockpicker, Zamki

źródło: Library of Congress, Fot. McManus-Young Collection

Dziś odrobina historii.
Kim był Harry Houdini?
Z pochodzenia Węgier, nie przyznający się do swoich korzeni, na stałe mieszkający w USA. Urodził się prawie 150 lat temu i zmarł w wieku 52 lat. Postać bardzo ciekawa.
Harry Houdini (urodzony jako Erik Weisz) rozsławił na świecie iluzję. Co to ma wspólnego z lockpickingiem, otwieraniem zamków itd.?
Otóż głównym obszarem zainteresowań Harry’ego były wszelkiego rodzaju ucieczki. Podobno nie było na świecie osoby, która szybciej uciekłaby zakuta w kajdanki, topiona, uwięziona w kaftanie bezpieczeństwa, zamknięta w skrzyni itd. Harry był specjalistą od ucieczek i dzięki temu zdobył olbrzymią sławę. Spójrzcie na jeden z pierwszych plakatów reklamujących występ Houdini’ego:

Pojawia się pytanie – iluzjonista czy lockpicker?
Houdini zazwyczaj znikał za kurtyną lub siedział schowany w jakiejś skrzyni i pozbywał się kajdanek. Jednym z jego numerów było uwalnianie się kajdanek pod wodą. Znaleźliśmy dla Was oryginalny filmik z początków działalności Houdini’ego:

Ewidentnie Houdini obywał się dodatkowych gadżetów jak uniwersalny kluczyk do kajdanek Kevina Mitnick’a, o którym niedawno pisaliśmy. Harry zdobył wielką sławę tworząc coraz bardziej widowiskowe i niebezpieczne pokazy. Jakie były jego tricki? Niektóre z nich wyjaśniał w swoich książkach, np. “Handcuff Secrets” (Sekrety Kajdanek) z 1909r.. Oto przykłady:

  • wiedział i wyjaśniał, że wiele zamków można otworzyć odpowiednio przyłożoną siłą nawet za pomocą sznurówki (przynajmniej ówcześnie stosowanych, ale dzisiaj też znajdziemy takie przykłady)
  • ukrywał w gardle wytrychy lub klucze, które zwracał będąc np. pod wodą
  • aby wyzwolić się z kaftanu bezpieczeństwa, podczas jego zakładania napinał wszystkie mięśnie i robił tak głęboki oddech, że po rozluźnieniu ciała kaftan stawał się na niego za luźny
  • uwalniał się ze szczelnie zamkniętej od zewnątrz bańki, ponieważ w jej typie można było odkręcić wieczko od środka

Jak widać pierwsze dwa punkty mają nieco wspólnego z lockpickingiem. Houdini musiał potrafić sprawnie posługiwać się wytrychami i znać się na powszechnie stosowanych zamkach. Teraz tego typu wiedza jest dostępna i możecie ją poznać poprzez kurs otwierania zamków Lockpicker (zobacz film).
Zobaczcie jeszcze jeden klasyczny występ Harry’ego, który jak widać w drugiej części filmu inspiruje artystów scenicznych do dziś:

Houdini po śmierci ukochanej matki w latach 20. XXw. przyczynił się również do pilnowania myśli racjonalnej. Znając wiele sztuczek, zaangażował się w działalność komitetu przy Scientific American przyznającego ogromną nagrodę pieniężną, każdemu, kto udowodni i pokaże swoje paranormalne zdolności. Dzięki wiedzy Houdini’ego i jego kolegów iluzjonistów, których sam zainspirował do roli demaskatorów, nagroda nigdy nie została przyznana.

Jaki wniosek z całej historii? Harry Houdini nie był magikiem, a raczej racjonalistą nie uznającym cudów. Miał natomiast odrobinę wspólnego z lockipickingiem. Z pewnością nie był pionierem w tej dziedzinie, ale jesteśmy przekonani, że miał znaczny wpływ rozpropagowanie tej tematyki. Zainspirował wielu ludzi do zastanowienia się nad tematem bezpieczeństwa – pokazywał, że dla chcącego, ucieczka z niewoli jest możliwa mimo wielu przeciwności. Dzięki niemu zainteresowanie otwieraniem zamków z pewnością wzrosło, a my mamy okazję dostarczać Wam wiedzy na ten temat.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, by móc komentować.


Strona główna | Klucz do wiedzy | Prezentacja video | Zamówienie | Regulamin | Hosting All Rights Reserved 2010 Lockpicker.pl
  • Dane kontaktowe
  • Wydawnictwo Lockpicker
  • ul. Łanowa 4/3, Zabrze
  • Email: