Lockpicker.pl
Poznaj wiedzę, ucz się i zostań ekspertem w lockpickingu!

Jak otworzyć więzienne kraty? Odstawiamy wytrychy!

Lockpicker, 20.01.2012 , kategoria: Bezpieczeństwo, Lockpicking.pl, Nowinki Techniczne, Technologia, Zamki

W Alcatraz wytrychy mogły się bardziej przydać niż w ówczesnych więzieniach.

Półtorej  roku temu bardzo głośnym tematem był komputerowy wirus Stuxnet. Jego celem były urządzenia produkowane przez firmę Siemens. Bardzo podejrzanym zbiegiem okoliczności okazał się fakt, że irańskie elektrownie atomowe były wyposażone w maszyny właśnie tej firmy. Sugerowano wówczas, że do cyberataku wirusem przystąpiły Stany Zjednoczone z Izraelem. Ile w tym prawdy? Nie będziemy wnikać, bo tematem bloga jest bezpieczeństwo, a nie polityka.

Okazało się, że wirus jest groźny dla bardzo wielu systemów zarządzania obsługiwanych komputerowo. A w jakiej dziedzinie życia nie ma komputerów? Był to pierwszy wirus, który w skali całego świata, który mógł doprowadzić do uszkodzenia ważnej infrastruktury sprzętowej.

Bezpieczeństwem amerykańskich więzień zarządzają specjalne komputery, tzw. systemy kontroli przemysłowej (Industrial Control Systems) – ICS. Ich stosowanie jest również powszechne w elektrowniach, gospodarce wodnej i innej krytycznej państwowej infrastrukturze.

Atak na elektrownie w Iranie bazował na błędach właśnie w takim systemie. Obawiano się, że broń będzie obosieczna i może zaszkodzić całemu Zachodowi.

Zespół badaczy bezpieczeństwa w składzie John Strauchs, Tiffany Rad i Teague Newman, wykryli błędy w systemie, które pozwoliły na otwieranie krat cel w więzieniach. Bez wytrychów.


Dlaczego o tym piszemy?

Żebyście zdawali sobie sprawę, że w niektórych miejscach nie należy stosować lockpicking’u. Lockpicking to pasja, umiejętność bardzo przydatna w życiu codziennym oraz często zawód. Tam gdzie potrzebne są “lepsze” zabezpieczenia niż tylko mechaniczne, tam się je stosuje. Jak widać, zabezpieczenia czysto elektroniczne, nieumiejętnie wykorzystane, potrafią przynieść więcej problemów niż korzyści.

Proponujemy wam najlepsze materiały do nauki lockpickingu, ale ostrzegamy przed nielegalnym wykorzystywaniem swoich nowych umiejętności.

On dalej czeka na elektroniczny lockipicking Stuxnet'em!


Wracając do kwestii więzień. Czy Waszym zdaniem można zdefiniować jakiś termin odnoszący się do elektronicznego otwierania zamków, bram, krat bez użycia właściwych kluczy, kodów, kart itp.? Hacking dotyczy łamania zabezpieczeń w sieci, ale nie koniecznie z przełożeniem tego na zabezpieczenia fizyczne. A otwieranie krat ma ścisły związek z lockpickingiem.

Może e-lockpicking? Cyber lockpicking?

Wygraj bezpłatny dostęp do Lockpicking.pl!
Zostaw w komentarzu proponowaną kreatywną nazwę określającą takie działanie! Za tydzień wybierzemy najciekawszą propozycję, a autora nagrodzimy bezpłatnym dostępem do Forum Lockpicking.pl!

Komentarze (11) do “Jak otworzyć więzienne kraty? Odstawiamy wytrychy!”

 1. adams324 Says:

  hackpicking

 2. Lockpicker Says:

  Bardzo ciekawa pierwsza propozycja:)

 3. zolwik Says:

  moze webpicking?

 4. zolwik Says:

  wlasnie wrzucilem ta strone na wykopa, nie pierwszy raz:) mam nadzieje, ze zostanie to wziete pod uwage przy ocenie:)

 5. Lockpicker Says:

  Dziękujemy za działanie na portalu Wykop.pl, ale przy ocenie jesteśmy jak najbardziej sprawiedliwi i wybieramy najciekawszą propozycję, nie sugerując się osobą.

 6. kapagoto Says:

  to ja proponuje
  remotepicking

 7. afrodytka Says:

  ja bym to nazwała: “distanzapick”
  tak z włoskiego!
  ps. śliczna psiunia:*:*

 8. Lockpicker Says:

  Dziękujemy za komplement dla pieska. My też bardzo lubimy te bystre i piękne zwierzęta:)

 9. Durisaz Says:

  Urbanpicking

  Dla więzień już mają – prison break :D

 10. maslanka1990 Says:

  The Skillpicking

 11. fff Says:

  Po prostu: “LockHacking” – profesjonalna i słuszna nazwa. Lock jako zamek zostaje w nazwie, picking zostaje zmienione na hacking, ponieważ zamek jest hackowany przy użyciu narzędzi komputerowych, a nie picków. Ot co ; ).

Zostaw komentarz

Zaloguj się, by móc komentować.


Strona główna | Klucz do wiedzy | Prezentacja video | Zamówienie | Regulamin | Hosting All Rights Reserved 2010 Lockpicker.pl
 • Dane kontaktowe
 • Wydawnictwo Lockpicker
 • ul. Łanowa 4/3, Zabrze
 • Email: